RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Fëmijët lypin një gllënjkë ujë ose copë bukë” në Gaza thotë shefi i UNRWA

“femijet-lypin-nje-gllenjke-uje-ose-cope-buke”-ne-gaza-thote-shefi-i-unrwa

Uria dhe dëshpërimet po ndodhin “përkundër të gjitha paralajmërimeve që dhamë për këtë tragjedi”, thotë shefi i agjencisë së refugjatëve të OKB-së për Al Jazeera, duke përshkruar gjendjen e fëmijëve palestinezë brenda strehimoreve dhe shkollave të drejtuara nga UNRWA.

“Sa herë që shkoni në një shkollë, fëmijët po ju shikojnë sytë duke ju lutur për një gllënjkë ujë, një copë bukë”, tha Philippe Lazzarini.

“Këto 100 ditë ndihen si një përjetësi. Por pavarësisht nga të gjitha fatkeqësitë, unë e shoh stafin tonë shumë të motivuar, heroik dhe të përkushtuar për të ofruar ndihmë,” shtoi ai, duke kërkuar që të lejohen më shumë kamionë ndihma në Rripin e rrethuar të Gazës.

Related posts

Për 12 ditë, qytetarët dërguan në Inspektorat 55 ankesa për çmime dhe mashtrime me flamuj

admin

​Mbyllen 44 “sallone të masazheve”

admin

Nisin bisedimet për rinovimin e marrëveshjes së grurit, Rusia dhe OKB takohen në Gjenevë

rezart morina