RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Fidan: Korridoret energjetike dhe të transportit në rajon, të pamundura pa përfshirjen e Turqisë

fidan:-korridoret-energjetike-dhe-te-transportit-ne-rajon,-te-pamundura-pa-perfshirjen-e-turqise

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Hakan Fidan, theksoi se nuk është e mundur që korridoret e energjisë dhe transportit në rajonin ku gjenden të jenë efektivë dhe të qëndrueshëm pa përfshirjen e Turqisë, raporton Anadolu

Fidan këto vlerësime i bëri gjatë fjalimit të tij në Kongresin e 10-të të Këshillit Botëror të Biznesit Turk.

“Nuk është e mundur që korridoret e energjisë dhe transportit në rajonin tonë të jenë efektivë dhe të qëndrueshëm pa përfshirjen e Turqisë”, tha ai, duke shtuar:

“Shpresojmë që brenda disa muajve të kalojmë në fazën e zbatimit në Projektin e Rrugës së Zhvillimit, i cili ka rëndësi të madhe për prosperitetin dhe stabilitetin në Lindjen e Mesme”.

Related posts

Borrell përfundon takimin me Kurtin dhe nis me Vuçiqin

admin

Policia arreston 14 persona të kërkuar nga gjykata brenda dy ditëve

rezart morina

Austri: Deputetët e të djathtës ekstreme lëshojnë sallën ku mbante fjalim Zelensky

admin