RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Fitër Bajrani të premtën – BIK jep hollësi rreth Manifestimit Qendror

fiter-bajrani-te-premten-–-bik-jep-hollesi-rreth-manifestimit-qendror

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar Ramazan përfundon ditën e enjte, më 20 prill 2023.

Dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të premte, më 21 prill 2023.

Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit për Republikën e Kosovës mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.

Manifestimi fillon në orën 5.05, me faljen e namazit të sabahut, pas të cilit do të jetë ligjërata tematike kushtuar kësaj feste nga teologu, Muhamed ef. Stublla.

Namazi i Fitër – Bajramit falet në orën 06:23, të cilit do t’i prijë kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Vedat ef. Sahiti.

Hytben e Fitër – Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, i cili do t’i drejtohet opinionit të gjerë me mesazhin e kësaj feste.

Me rastin e festës së Fitër – Bajramit, ditën e parë, më 21 prill 2023, Kryesia e BIK-ut, si tradicionalisht organizon pritje përurimi në selinë e Kryesisë nga ora 9:00-12:00.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ua uron festën e Fitër – Bajramit të gjithë besimtarëve dhe opinionit të gjerë, duke e lutur Zotin që t’i ketë pranuar agjërimin, lutjet dhe ibadetet tona.
Me fat festa e Fitër – Bajramit!

Related posts

OKB: Italia nuk duhet të lihet e vetme në fluksin e emigracionit të Mesdheut

admin

Bislimi-Lajçak-Petkoviq, më 4 prill takim në Bruksel

admin

Gazetarët kosovarë protestojnë në mbështetje të Klan Kosovës

rezart morina