RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

FMN paralajmëron se më e keqja nuk ka ardhur ende për ekonominë botërore

fmn-paralajmeron-se-me-e-keqja-nuk-ka-ardhur-ende-per-ekonomine-boterore

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka paralajmëruar se “më e keqja nuk ka ardhur ende” për ekonominë botërore, ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon.

Në vlerësimin e tij të fundit për ekonominë globale FMN tha se “për shumë njerëz, viti 2023 do të ndihet si një recesion”.

Organizata, e cila punon për të stabilizuar ekonominë globale, ka ulur parashikimet e saj të rritjes ekonomike për shkak të ndikimit të pushtimit rus në Ukrainës.

Në raportin e tij të fundit të martën, këshilltari ekonomik Pierre-Olivier Gourinchas tha: “Ndërsa retë e stuhisë mblidhen, politikëbërësit duhet të mbajnë një dorë të qëndrueshme”.

FMN paralajmëroi gjithashtu se qeveritë do të duhet të mbrojnë më pak të pasurit nga ndikimi i çmimeve më të larta.

“Familjet më të varfra shpesh shpenzojnë relativisht më shumë se të tjerët për ushqim, ngrohje dhe karburant, theksoi ai.

Related posts

Gjermania i dhuron Brazilit 200 milionë euro për ruajtjen e Amazonës

admin

Një termet me fuqi prej 4.3 magnitudë godet Kroacinë

RTI

IKSHPK apelon qytetarët për kujdes të konsumimit të ushqimit në temperaturat e larta

admin