RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat ajrore gjermane marrin përsipër misionin e NATO-s në Baltik

forcat-ajrore-gjermane-marrin-persiper-misionin-e-nato-s-ne-baltik

Forcat ajrore gjermane morën përsipër misionin e policisë ajrore të NATO-s mbi rajonin Baltik nga Franca të martën dhe do të mbrojnë hapësirën ajrore mbi Estoni, Letoni dhe Lituani për nëntë muajt e ardhshëm.

Pesë tajfunë gjermanë Eurofighter u vendosën në bazën ajrore Ämari pranë bregut estonez në perëndim të Talinit në fund të muajit të kaluar.

”Pushtimi rus i Ukrainës e bëri misionin e NATO-s “edhe më të rëndësishëm” pasi tregoi se Estonia mund të mbështetet në mbështetjen e aleatëve të saj, theksoi ministri estonez i Mbrojtjes Hanno Pevkur.

Tre republikat baltike nuk kanë forcat e tyre ajrore. NATO përdor bazat Ämari dhe Siauliai në Lituani për të monitoruar hapësirën ajrore mbi rajonin Baltik.

Aleatët e NATO-s stacionojnë avionët së bashku me personelin mbështetës në bazat e rradhës. Gjermania ka marrë pjesë në mision që nga viti 2005, duke vendosur avionët e saj në 12 raste që atëherë. /atsh

Related posts

“I shpëtova jetën shqiptarit që ishte paguar për të më vrarë”- Gazetari italian i “Report” që bëri emisionin investigativ për Engjëll Agaçin rrëfen ngjarjen e pazakontë

admin

Gjermania e vlerëson rolin e KFOR-it dhe ndihmën për stabilitetin në Kosovë

admin

Arabia Saudite premton 2,5 miliardë dollarë për “nismën e gjelbër” në Lindjen e Mesme

admin