RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite shkatërruan një shtëpi palestineze në Bregun Perëndimor

forcat-izraelite-shkaterruan-nje-shtepi-palestineze-ne-bregun-perendimor

Forcat izraelite shkatërruan një shtëpi palestineze dhe një objekt bujqësor në qytetin e pushtuar të Nablusit në Bregun Perëndimor, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare palestineze WAFA, forcat izraelite bastisën qytetin Duma, në jug të Nablusit.

Ekipet e shembjes, të cilat erdhën në rajon me një buldozer nën mbrojtjen e ushtarëve izraelitë, shkatërruan një shtëpi palestineze dykatëshe, një ndërtesë të parafabrikuar dhe një objekt bujqësor.

Izraeli shkatërron disa shtëpi palestineze me arsyetimin se ato janë “të palicensuara” në zonën “C”, e cila përbën pjesën më të madhe të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Në kuadër të “Marrëveshjes së Dytë të Oslos” të nënshkruar midis Palestinës dhe Izraelit në vitin 1995, Bregu Perëndimor i pushtuar u nda në rajonet A, B dhe C.

Administrata e “Zonës”, e cila mbulon 18 për qind, iu transferua Palestinës nga pikëpamja administrative dhe e sigurisë, administrimi administrativ i “Zonës B”, që mbulon 21 për qind, iu dha Palestinës dhe siguria e saj Izraelit ndërsa administrata e “Zonës C”, e cila mbulon 61 për qind, iu transferua Palestinës, kurse administrimi dhe siguria iu lanë Izraelit.

Related posts

Francë, mbahet protestë kundër racizmit

admin

Erdoğan: Turqia ndër vendet e shquara në sektorin e aviacionit

admin

Viziton pikat kufitare në veri, Sveçla i kënaqur me motivimin e lartë të zyrtarëve policorë

admin