RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat somaleze i japin fund rrethimit të hotelit në Mogadishu

forcat-somaleze-i-japin-fund-rrethimit-te-hotelit-ne-mogadishu

Komandanti i sigurisë i tha AFP-së se forcat somaleze kanë vrarë luftëtarët e al-Shabab që sulmuan hotelin në Mogadishu dhe i dhanë fund rrethimit vdekjeprurës që zgjati 30 orë.

Të paktën 13 civilë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në rrethimin, i cili filloi kur luftëtarët e grupit të armatosur al-Shabab nisën një sulm me armë dhe bomba në hotelin e njohur Hayat të premten në mbrëmje.

“Forcat e sigurisë i kanë dhënë fund rrethimit tani dhe personat e armatosur kanë vdekur, nuk kemi pasur të shtëna me armë zjarri nga ndërtesa në orën e kaluar”, tha një komandant për agjencinë e lajmeve AFP në kushte anonimiteti.

Ai nuk dha asnjë informacion të mëtejshëm për numrin e përgjithshëm të viktimave civile apo të sigurisë, apo sa luftëtarë të al-Shabab ishin vrarë, duke thënë se qeveria do të jepte një konferencë për shtyp të dielën në mëngjes.

Ndërtesa duhet ende të pastrohet nga çdo eksploziv që mund të ishte vendosur, shtoi ai.

Raporti i AFP erdhi disa orë pasi Agjencia Kombëtare e Lajmeve Somaleze (SONNA) tha në llogarinë e saj në Twitter se forcat e sigurisë kishin siguruar 95 për qind të ndërtesës. SONNA publikoi një foto të një ushtari brenda një dhome hoteli me rrënoja dhe dritare të thyera dhe një tjetër që tregon një vinç duke ngritur një ushtar në katet e fundit të ndërtesës trekatëshe.

AFP tha se forcat e sigurisë kishin goditur hotelin me armë të rënda të shtunën vonë në një përpjekje për të eliminuar sulmuesit që ishin ngujuar atje për një natë të dytë radhazi.
Sulmi ishte më i madhi në Mogadishu që kur presidenti i ri i Somalisë Hassan Sheikh Mohamud mori detyrën në maj dhe vjen pasi forcat qeveritare kanë shtuar operacionet kundër al-Shabab.

Grupi i armatosur al-Shabab i lidhur me Al-Kaedën, i cili mori përgjegjësinë për rrethimin, ka luftuar për të rrëzuar qeverinë somaleze për më shumë se 10 vjet. Ata dëshirojnë të vendosin sundimin e tyre bazuar në interpretim të rreptë të ligjit islam. /mesazhi

Related posts

Kurti thirrje Maqedonisë së Veriut: Afër shqiptarëve e bullgarëve dhe larg Serbisë

admin

Gjermania bën gati draftin për lehtësimin e marrjes së nënshtetësisë

admin

Truss apo Sunak? Nesër shpallet kryeministri i ri Britanisë së Madhe

admin