RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Franca akuzon Rusinë për krime lufte në Ukrainë

franca-akuzon-rusine-per-krime-lufte-ne-ukraine

Ministrja e Jashtme e Francës Catherine Colonna ka akuzuar Rusinë se po kryen agresion të pajustifikuar kundër Ukrainës në një mënyrë shumë brutale me bombardime të objektivave civile, akte të dhunshme, përdhunime, tortura dhe likuidim të detyruar, duke pretenduar se “të gjitha këto janë krime lufte.

Ajo i bëri komentet në një konferencë të gjerë shtypi në margjinat e mbledhjes së kësaj jave të liderëve botërorë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, sipas Al Jazeera.

Colonna gjithashtu tha se Franca do të thërrasë një takim të mërkurën me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, për gjendjen e pasigurt të uzinës bërthamore të Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore, më i madhi në Evropë, i cili është i pushtuar nga Rusia. /abcnews

Related posts

EBA – Presidenti Lula në vizitë zyrtare

admin

Osmani udhëton në New York, do të marrë pjesë në Asamblenë e OKB-së

admin

Mbi 29 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

admin