RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Franca regjistron numrin më të ulët të lindjeve që nga LIIB

franca-regjistron-numrin-me-te-ulet-te-lindjeve-qe-nga-liib

Franca regjistroi më pak foshnja të lindura vitin e kaluar se në çdo vit tjetër qysh nga Lufta e Dytë Botërore, raportoi shërbimi statistikor INSEE.

Shifra prej rreth 762 000 bebesh ishte 2.2% më pak nga viti 2021 dhe 12.8% nga 2010.

Krahasuar me vitin 1971, kur lindjet arritën kulmin në periudhën e pasluftës, rënia ishte 20,8%.

Duke analizuar sipas grupmoshave, vetëm gratë mbi 40 vjeç kanë lindur më shumë fëmijë në krahasim me një vit më parë.

INSEE vuri në dukje se rënia e lindjeve në Francë ishte shumë më e vogël se rënia e përgjithshme prej 4.9% në të gjithë Bashkimin Evropian.

INSEE nuk ofroi asnjë arsye për rënien e lindjeve. /atsh

Related posts

Vuçiq: Jam gati të vdes, nuk e lë Serbinë në dorë të llumit

rezart morina

Papa bën thirrje për ndalimin e dhunës në Sudan – VIDEO

rezart morina

Zelensky: Ne po tregojmë se çfarë do të thotë fuqi e botës së lirë

admin