RTV AHIRETI
Lajme

Fshati Cerajë në Leposaviq bëhet me xhami

fshati-ceraje-ne-leposaviq-behet-me-xhami

Ditën e sotme është bërë përurimi i xhamisë në fshatin Cerajë në Leposaviq.

Në përurimin e xhamisë morën pjesë kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë, kryetari i Këshillit të BI-së së Mitrovicës, Enis Rama, imamë dhe efendilerë të tjerë, si dhe xhematë të shumtë.

Në ndërtimin e këtij objekti fetar kanë kontribuar donatorë të ndryshëm, ndërkaq banorët e asaj zone janë shprehur të kënaqur dhe e kanë konsideruar veprimin kombëtar e patriotik.

Hytben e xhumasë e mbajti Myftiu Naim ef. Tërnava, i cili përgëzoi banorët për këtë xhami të re. Ai tha se Bashkësia Islame e Kosovës mbetet e përkushtuar për ngritjen e infrastrukturës fetare në vend. Myftiu Tërnava foli gjithashtu edhe për vlerat dhe begatitë që ka muaji i bekuar Ramazan, në të cilin veçse gjendemi, duke lutur kështu Zotin Fuqiplotë për pranim të ibadeteve që i bëjmë gjatë këtij muaji.

Related posts

OKB: 1.6 milion njerëz në botën sëmuren çdo ditë për shkak të ushqimit të pasigurt

rezart morina

Qeveria italiane rrit dënimet deri në 30 vjet për trafikantët e qenieve njerëzore

admin

Me këngë nacionaliste dhe parulla, qytetarët serbë grumbullohen në veri të Mitrovicës

admin