RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gaza: Këtu është një përmbledhje e zhvillimeve më të fundit

gaza:-ketu-eshte-nje-permbledhje-e-zhvillimeve-me-te-fundit

Fotot e foshnjave të lindura para kohe pa asnjë mbështetje për jetën kanë rritur thirrjet për evakuime të pacientëve në spitalin al-Shifa. Zyrtarët shëndetësorë të Gazës kanë thënë se transferimet janë aktualisht të pamundura për shkak të luftimeve të vazhdueshme.

Gjysmëhëna e Kuqe e Palestinës thotë se punonjësit shëndetësorë dhe ata që kanë mbetur në spitalin al-Quds po evakuohen në jug, pasi OKB-ja raporton se më shumë se gjysma e spitaleve të Gazës nuk funksionojnë.

MSF ka thënë se 15 punonjës mjekësorë janë lejuar të hyjnë në enklavë, në hyrjen e parë të tillë që nga fillimi i luftës.

Ushtria izraelite pretendon se ka marrë kontrollin operacional të kampit të refugjatëve al-Shati, shtëpia e mbi 90,000 banorëve para luftës, pasi zyrtarët thonë se kontrolli i tyre në veri të Gazës thellohet.

Shefi i OKB-së ka apeluar sërish për një armëpushim, me organizatën që thotë se qindra mijëra palestinezë mbeten të bllokuar në veri të Gazës.

Shiu ka komplikuar më tej situatën e rëndë për banorët e Gazës, duke e bërë më të vështirë strehimin dhe duke rrezikuar përhapjen e sëmundjeve.

Izraeli ka shkatërruar pesë shtëpi në kampin e refugjatëve Tulkarem në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku shtatë palestinezë u vranë në sulmin e fundit ushtarak izraelit.

Dhjetëra mijëra demonstrues janë mbledhur në Uashington, DC, duke nënvizuar mbështetjen e vazhdueshme të përhapur për Izraelin në SHBA.

Belize është bërë vendi më i fundit i Amerikës Latine që ka pezulluar në mënyrë efektive marrëdhëniet diplomatike me Izraelin. Bolivia kishte ndërprerë më parë lidhjet për shkak të luftës.

Izraeli ka thënë se ka kapur një raketë mbi Detin e Kuq ndërsa sirenat kanë rënë në Eilat; si Houthis e Jemenit dhe grupet me bazë në Siri kanë shënjestruar qytetin bregdetar javët e fundit.

Luftimet kanë vazhduar përgjatë kufirit Izrael-Liban, me ushtrinë izraelite më së fundi duke thënë se goditi një post vëzhgimi të Hezbollahut.

Related posts

Chollet e Escobar: Është koha për themelimin e Asociacionit

admin

Ushtria izraelite do të burgosë rezervistët dhe ushtarët që dezertuan nga shërbimi i rregullt ushtarak

admin

OKB-ja ndal ndihmat për miliona njerëz për shkak të krizës me fonde

admin