RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Gjendje paniku” pas bombardimit të kampit të refugjatëve Bureij në Gaza

“gjendje-paniku”-pas-bombardimit-te-kampit-te-refugjateve-bureij-ne-gaza

Avionët izraelitë sulmuan kampin e refugjatëve Bureij në Gaza këtë mëngjes. Mohamed Washa, nga Al Jazeera Arabic, ka këto përditësime nga kampi:

Bombat filluan të binin rreth orës 6:05 të mëngjesit (04:05 GMT) ndërsa shumica e banorëve ishin në gjumë, duke çuar në një “gjendje paniku”.

Të paktën 15 shtëpi u “shkatërruan plotësisht” më shumë se 15 njerëz u vranë, përfshirë fëmijë. Shumë të plagosur janë ende të bllokuar nën rrënoja.

Banorët tani po punojnë me duar për të shpëtuar viktimat. Nuk ka pajisje apo ambulanca, thanë ata.

“Ne jemi shkatërruar,” tha një banor që i mbijetoi sulmit. “Ne nuk bëmë asgjë për ta merituar këtë… ne të gjithë ishim duke fjetur.”

Një tjetër i mbijetuar shtoi: “Askush nuk kujdeset për ne. Ata ishin njerëz të paarmatosur dhe fëmijë të pafajshëm, në gjumë.”

Hyrja e kampit ka rrugë jashtëzakonisht të ngushta duke e bërë të vështirë hyrjen e ambulancave ose zjarrfikësve. /mesazhi

Related posts

Dubai sekuestron amfetaminë në vlerë 1 miliard dollarë

admin

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë: Deklarata e Lavrovit është propagandë

admin

Kirgistan, vendoset gurthemeli i kompleksit dhe xhamisë me kapacitet për 20 mijë persona

admin