RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania vendos taksë për gazin për konsumatorët

gjermania-vendos-takse-per-gazin-per-konsumatoret

Gjermania do të vendosë një tarifë prej 2,4 cent për kilovat orë për gazin.

Një masë e tillë do të hyjë në fuqi nga tetori për të ndihmuar importuesit e goditur nga kostot shtesë për shkak të pakësimit të furnizimeve me gazin rus.

Çmimet e larta të energjisë janë bërë një temë dominuese politike në ekonominë më të madhe të Evropës, pasi kostoja e jetesës po rritet ndjeshëm, pjesërisht për shkak të luftës në Ukrainë.

Kostoja e taksës u fiksua nga i ashtuquajturi menaxher i zonës së tregut për Gjermaninë, ”Trading Hub Europe”, një organ i krijuar nga shpërndarës të ndryshëm të gazit në vend.

Tarifa ka për qëllim të ndihmojë importuesit e gazit që duhet të blejnë gaz më të shtrenjtë nga furnizuesit jashtë Rusisë dhe po pësojnë humbje të mëdha.

Taksa do të hyjë zyrtarisht në fuqi nga 1 tetori, por nuk pritet të ndikojë në faturat e gazit deri në nëntor ose dhjetor për shkak të rregulloreve që mbrojnë konsumatorët nga ndryshimet e çmimeve. /atsh

Related posts

Deklaratat rreth rastit Dehari, ministrja Haxhiu nesër jep dëshmi në Prokurorinë Speciale

admin

Shkon në 2900 numri i viktimave nga tërmeti në Marok, mbi 5500 të plagosur

rezart morina

Izraeli, kupolë mbrojtëse kibernetike Shqipërisë

rezart morina