RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjykata e lartë izraelite dëgjon argumentat kundër ndryshimeve në gjyqësor

gjykata-e-larte-izraelite-degjon-argumentat-kunder-ndryshimeve-ne-gjyqesor

Gjykata e Lartë e Izraelit filloi të martën të dëgjojë argumentat kundër ndryshimeve në sistemin gjyqësor të miratuara nga qeveria e kryeministrit Benjamin Netanjahu, që kanë përçarë vendin, kanë shkaktuar protesta masive dhe kanë shqetësuar aleatët e Izraelit.

Të 15 anëtarët e gjykatës janë të pranishëm në seancë, e para e këtij lloji në historinë e gjykatës më të lartë të Izraelit.

Ndryshimet kufizojnë kompetencat e gjykatës për të rrëzuar vendimet e qeverisë, nëse gjykata i konsiderohen vendimet si të paarsyeshme. Qeveria e kryeministrit Netanjahu thotë se ndryshimet janë të nevojshme për të parandaluar ndërhyrjet në politikë të gjyqtarëve të pazgjedhur.

Kundërshtarët thonë se ndryshimet do të eliminonin një nga garancitë kryesore për balancën e pushteteve.

Ndryshimet e propozuara kanë shkaktuar protesta masive, të pashembullta në Izrael. /voa

Related posts

Të shtëna në Kudsin Lindor, plagosen 2 izraelitë

admin

Erdoğan kritikon komunitetin ndërkombëtar në raport me vendet e varfra

admin

Belgjika në luftë me bandat e drogës, konfiskimet rekord të kokainës në Antwerp, janë vetëm 10 % e sasisë që tregtohet në Evropë

admin