RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Grekët protestojnë kundër kartave të reja të identitetit: Jo skllavërisë elektronike

greket-protestojne-kunder-kartave-te-reja-te-identitetit:-jo-skllaverise-elektronike

Një tjetër tubim kundër kartave të reja të identitetit është zhvilluar pasditen e së dielës në sheshin qendror të Athinës.

Protestuesit brohorisnin parulla kundër kartave të identifikimit dhe mbanin pankarta me mesazhe të ngjashme si “jo skllavërisë elektronike”, por edhe imazhe me përmbajtje fetare.

Letërnjoftimet e reja kanë shkaktuar reagime nga një pjesë e qytetarëve, pasi janë të shqetësuar se ata përmbajnë një “çip” që kontrollon të dhënat e tyre personale dhe se do të gjurmohen përmes tyre.

Qeveria thotë se kartat e reja zëvendësojnë modelin e vjetër për të respektuar rregulloren evropiane. /abcnews

Related posts

BE: Rebelimi i Grupit Wagner, çështje e brendshme e Rusisë

rezart morina

Gjermania do të furnizojë Ukrainën me armë dhe municione të reja në vlerë 2.7 miliardë euro

rezart morina

Kurti nga Brukseli: Krimet e Serbisë në Kosovë nuk mund të shlyhen

rezart morina