RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Hamasi: Çdo ofensivë tokësore izraelite në Rafah do të ‘hedhë në erë’ bisedimet për shkëmbimin e pengjeve

hamasi:-cdo-ofensive-tokesore-izraelite-ne-rafah-do-te-‘hedhe-ne-ere’-bisedimet-per-shkembimin-e-pengjeve

Çdo ofensivë tokësore izraelite në Rafah në kufirin e Gazës do të “hedhë në erë” negociatat e shkëmbimit të pengjeve, sipas një deklarate nga një udhëheqës i lartë i Hamasit.

Zyra e kryeministrit izraelit, tha se Benjamin Netanyahu urdhëroi ushtrinë që të zhvillojë një plan për të evakuuar Rafah dhe për të shkatërruar katër batalione të Hamasit që thotë se janë të vendosura atje.

Ndërsa forcat izraelite kanë zgjeruar operacionet tokësore në luftën në Gaza gjatë katër muajve të fundit, Rafah – i vendosur në kufirin me Egjiptin, dhe shtëpia para luftës për rreth 280,000 njerëz – është bërë streha e fundit për më shumë se gjysmën e popullsisë së rripit prej 2.3 milionë. /abcnews

Related posts

Presidenti iranian, Raisi: Nuk do të shmangemi nga negociatat për marrëveshjen bërthamore

admin

Gjashtë vjeçari në Shqipëri mbytet në rezervuar të ujit

admin

Grupet për të drejtat e njeriut i bëjnë thirrje Gjeorgjisë të mbrojë lirinë e shprehjes

admin