RTV AHIRETI
Shëndetësi

Hani pemë dhe perime – shmangni këto probleme

hani-peme-dhe-perime-–-shmangni-keto-probleme

Ju mundeni të mos i pëlqeni, por ka disa arsye se pse duhet të filloni t’i hani pemët dhe perimet.

Nga mungesa e përdorimit të frutave dhe perimeve ju mundeni të keni mungesë të vitaminave.

Pos kësaj tek ju do të paraqitet kapsllëku.

Sipas Institutit Amerikan për Kërkimin e Kancerit (AICR), asnjë ushqim nuk mund t’ju mbrojë nga kanceri – vetëm se një dietë e mbushur me ushqime që kanë bazë bimore mund të ju ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit.

Nga mungesa e ngrënies së pemëve dhe perimeve ju mund të prekeni edhe nga diabeti si dhe mund të shkoni drejt depresionit.

Related posts

Dieta që ndihmon kundër stresit

rezart morina

Rreziqet shëndetësore që shkakton mbipesha, si ta parandaloni

rezart morina

Ushqimet që duhen ngrënë të papërpunuara për të pasur një trup të shëndetshëm

admin