RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Haxhi 2023: Xhamia e Profetit furnizohet me 400 tonë ujë Zemzem në ditë gjatë sezonit të Haxhit

haxhi-2023:-xhamia-e-profetit-furnizohet-me-400-tone-uje-zemzem-ne-dite-gjate-sezonit-te-haxhit

Xhamia e Profetit në Medine pajiset me deri në 400 tonë ujë Zemzem në ditë gjatë sezonit të Haxhit, njoftoi të enjten Agjencia Saudite e Shtypit.

Uji i shenjtë mbahet në 10,000 kontejnerë që janë në dispozicion rreth xhamisë, dhe 5,000 kontejnerë shtesë që përdoren nëse lind nevoja.

530 punonjës dhe mbikëqyrës janë të përfshirë në mbushjen e kontejnerëve dhe transferimin e tyre në vendet e caktuara në xhami, në çati dhe në oborrin e saj.

Shtatë vende në xhami u caktuan për mbushjen e kontejnerëve dhe tre zona u përdorën për të ftohur shishet e ujit Zemzem me përdorim të vetëm, 80,000 prej të cilave shpërndahen çdo ditë, shtoi raporti. /mesazhi

Related posts

Shqipëri, rritet numri i pjesëmarrjes në votime, mbi 29 për qind deri në orën 15:00

admin

Rrugëtimi inspirues i Besa Malokut, shkencëtares shqiptare në skenën ndërkombëtare

rezart morina

Gazetarët e bojkotojnë Rozeta Hajdarin, ia heqin mikrofonat nga foltorja ku po fliste

rezart morina