RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Holanda premton 2.5 miliardë euro për Ukrainën për vitin e ardhshëm

holanda-premton-2.5-miliarde-euro-per-ukrainen-per-vitin-e-ardhshem

Holanda ka premtuar 2.5 miliardë euro për të ndihmuar Ukrainën në vitin 2023, me shumicën e parave të destinuara për ndihmë ushtarake.

“Afro dy miliardë janë të destinuara për mbështetje ushtarake”, tha kryeministri holandez, Mark Rutte, në një konferencë shtypi.

Përdorimi i saktë i kontributit varet nga nevojat e ukrainasve dhe rrjedhimisht nga rrjedha e luftës.

Qeveria holandeze tha se mbështetja për rindërtimin ishte krijuar për të ndihmuar në rindërtimin e spitaleve, banesave, infrastrukturës energjetike dhe bujqësore, si dhe punën e çminimit.

Javën e kaluar, ministrja e Mbrojtjes e Holandës, Kajsa Ollongren, tha se Holanda kishte ofruar gati 1 miliard euro mbështetje ushtarake për Ukrainën që kur Rusia pushtoi vendin në shkurt.

Related posts

Rusia e gatshme të pranojë kritikat e luftës në deklaratën e G20

admin

Numri i refugjatëve ukrainasë që kaluan në Poloni arrin afër 12 milionë

admin

Kreu i organizatës shëndetësore paralajmëron: Uria dhe sëmundjet do vrasin miliona

admin