RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Ideja e Ramës për konferencë ndërkombëtare, Kurti: Kemi pasur në të kaluarën, tash kemi një marrëveshje bazike

ideja-e-rames-per-konference-nderkombetare,-kurti:-kemi-pasur-ne-te-kaluaren,-tash-kemi-nje-marreveshje-bazike

Kryeministri Albin Kurti ka folur dje lidhur me idenë e paraqitur nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama për mbajtjen e një konference ndërkombëtare për Kosovën e Serbinë.

Ai është shprehur skeptik për mbajtjen e një konference të tillë. Kurti tha se në vend të kësaj, krejt çfarë duhet bërë është implementimi i marrëveshjes bazike në tërësi.

“Ne kemi pasur konferenca ndërkombëtare në të kaluarën dhe tash kemi një marrëveshje bazike, nga 27 shkurti i këtij viti, në Bruksel dhe gjithashtu nga 18 marsi në Ohër me aneksin e zbatimit. Krejt çka duhet bërë është që pa kushte të implementohet ajo marrëveshje bazike në tërësinë e saj dhe në mënyrë fer e të balancuar. Kjo duhet të bëhet dhe ne për këtë angazhohemi në Bruksel në takimet që kemi”, tha Kurti para gazetarëve dje gjatë ditës në Prizren.

Related posts

Mbërrin nga Ukraina në Shqipëri anija me 6 mijë tonë grurë

admin

Kurti viziton dy familje serbe: Çdo qytetar, pavarësisht prejardhjes meriton prosperitet

rezart morina

Kurti i adresohet me video komunitetit serb: Le të ecim së bashku drejt një të ardhmeje më të mirë

rezart morina