RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetShqipëri

Incidenti me rusët në Gramsh, ministri Peleshi: Shqipëria dhe Kosova janë të sigurta

incidenti-me-ruset-ne-gramsh,-ministri-peleshi:-shqiperia-dhe-kosova-jane-te-sigurta

Ministri shqiptar i Mbrojtjes, Niko Peleshi i ka bërë thirrje qytetarëve të ruajnë qetësinë dhe të mos krijojnë panik në lidhje me incidentin e mbrëmshëm në uzinën e përpunimit të armëve në Gramsh.

Ai ka thënë se Shqipëria dhe Kosova janë të sigurta.

“Për shkak të agresionit rus në Ukrainë është rritur kërkesa për armatim. Kemi bërë mirë që nuk e kemi shuar përfundimisht industrinë tonë. Po mendojmë për ti rivendosur në punë këto uzina. Me ambasadat nuk komunikon ministria e mbrojtjes. Nuk duhet të minimizohet as të shkaktohet asnjë lloj paniku, sepse Shqipëria dhe Kosova është e sigurt. Agjencia jonë e inteligjencës ka qenë pranë ngjarjes”, tha Peleshi.

Rreth orës 17:40 të së shtunës, roja në Uzinën Ushtarake të Gramshit ka vënë re lëvizje të dyshimta rreth objektit. Menjëherë ai ka njoftuar përgjegjësin e rojeve se një person ka hyrë brenda territorit dhe ka tentuar të bëjë fotografi. Të dy efektivët kanë zbatuar rregullat ushtarake me qëllim ndalimin e personit, duke i bërë fillimisht thirrje të ndalojë.

Pavarësisht thirrjes së rojes dhe përgjegjësit të ruajtjes së Uzinës, personi ka tentuar të largohet, por falë reagimit të shpejtë të dy efektivëve është bërë ndalimi i tij. Në këtë moment personi është kundërpërgjigjur duke përdoruar spray neoparalizues ndaj dy ushtarakëve për të shpëtuar, por dy rojet ushtarake kanë bërë ndalimin e tij.

Svetlana Timofoeva 33-vjeç dhe Mikhail Zorin 24-vjeç, te dy shtetas ruse si dhe F. A. 25-vjeç shtetas ukrainas u ndaluan pasditen e 20 gushtit 2022 ndërsa dy ushtarë shqiptarë u sulmuan me sprej neuroparalizues në Uzinën Ushtarake të Gramshit. /ABC News/

Related posts

Çavuşoğlu homologut izraelit: I papranueshëm provokimi i ministrit të sigurisë në Al-Aksa

admin

Të premten me fillim në ora 17:00 organizohet “Marshi i paqes” në Shkup

wpuser

Poloni, ministri i Mbrojtjes akuzohet për zbulimin e dokumenteve “shumë sekrete”

admin