RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Indi, mbahet martesë kolektive për mbi 2.100 çifte

indi,-mbahet-martese-kolektive-per-mbi-2.100-cifte

Më shumë se 2.100 çifte morën pjesë së fundmi në një ceremoni kolektive martese, e cila u mbajt në veri të Indisë, duke vendosur në të njëjtën kohë një rekord botëror, transmeton Anatolia.

Ceremonia, e mbajtur muajin e kaluar në qarkun Baran të shtetit Rajasthan, u organizua nga OJQ Shri Mahaveer Gaushala Kalyan Sansthan, kurse në të morën pjesë edhe zyrtarë qeveritarë.

Ngjarja është renditur gjithashtu në Librin e Rekordeve Botërore Guinness, në faqen e të cilit thuhet se 2.143 çifte “së fundmi dhanë betimet gjatë një ceremonie martese në Baran”.

Në ceremoni u thye rekordi botëror për numrin më të madh të çifteve të martuara në 12 orë, i cili më parë ishte vendosur nga 963 çifte jemenase në vitin 2013.

Gjithashtu theksohet se “Gjatë ngjarjes u kurorëzuan edhe martesat hindu edhe ato muslimane”, dhe se zyrtarët qeveritarë të pranishëm gjatë ceremonisë lëshuan certifikata martese për secilin çift.

Related posts

Mijëra portugezë marshojnë për rritjen e pagave

rezart morina

Tri familje nga Kosova ishin në zonën e tërmetit në Turqi, ambasadori tregon gjendjen e tyre

rezart morina

Dhjetëra fluturime anulohen në ditën e tretë të grevës në aeroportin e Parisit

admin