RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Indonezia dërgon avionët me ndihma humanitare për tërmetin Turqi e Siri

indonezia-dergon-avionet-me-ndihma-humanitare-per-termetin-turqi-e-siri

Indonezia ka dërguar të martën një tjetër ngarkesë ndihmash humanitare në mbështetje të Turqisë e Sirisë pas tërmeteve shkatërrimtare atje, në një total prej 140 ton ushqime, mjekime dhe mjete logjistike.

Katër avionë fluturuan drejt dy zonave të goditura nga tërmeti, njoftonte presidenti vendas Joko Vidodo duke percjelle ngarkesen.

“Sot po dërgojmë katër avionë me ndihma të nevojshme në zonat e prekura, bashkë me zyrtarë kërkimi i shpëtimi që kanë ndihmuar në përpjekjet e ndihmës ndaj viktimave të
Kreu i agjencisë së emergjencave të vendit Suharianto tha më tej: “Deri tani grupet indoneziane të ndihmës në Turqi e Siri kanë trajtuar më shumë se 450 të plagosur dhe kanë ndihmuar shumë të tjerë të prekur nga katastrofa”. /tch

Indonezia ka dërguar sot një tjetër ngarkesë ndihmash humanitare në mbështetje të Turqisë e Sirisë pas tërmeteve shkatërrimtare atje, në një total prej 140 ton ushqime, mjekime dhe mjete logjistike.

Katër avionë fluturuan sot drejt dy zonave të goditura nga tërmeti, njoftonte presidenti vendas Joko Vidodo duke percjelle ngarkesen.

“Sot po dërgojmë katër avionë me ndihma të nevojshme në zonat e prekura, bashkë me zyrtarë kërkimi i shpëtimi që kanë ndihmuar në përpjekjet e ndihmës ndaj viktimave të tërmetit”, tha Vidodo.

by Taboola
Sponsored Links
You May Like
Work From Home OpportunitiesOnlineworkpanda
Kreu i agjencisë së emergjencave të vendit Suharianto tha më tej: “Deri tani grupet indoneziane të ndihmës në Turqi e Siri kanë trajtuar më shumë se 450 të plagosur dhe kanë ndihmuar shumë të tjerë të prekur nga katastrofa”.

Related posts

Festime për fitoren e presidentit Erdoğan në zgjedhje gjithandej

admin

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

admin6

Demonstruesit pro-palestinezë tubohen në të gjithë Evropën

admin