RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ish-udhëheqësja e Mianmarit dënohet me 3 vite burg të tjera për manipulimin e zgjedhjeve

ish-udheheqesja-e-mianmarit-denohet-me-3-vite-burg-te-tjera-per-manipulimin-e-zgjedhjeve

Ish-udhëheqësja e Mianmar është dënuar me 3 vite të tjera burg për manipulimin e zgjedhjeve të vitit 2020, në të cilat partia e saj fitoi një shumicë dërrmuese.

Suu Kyi u “dënua me tre vite burg me punë të rëndë”, tha burimi, duke shtuar se 77-vjeçarja laureate e Çmimit Nobel për Paqe ishte në gjendje të mirë shëndetësore kur u paraqit në gjykatë.

San Suu Kyi, e akuzuar për krime të shumta nga junta që erdhi në pushtet pas një grushti shteti të shkurtit 2021, është dënuar me 17 vite burg për korrupsion. Grushti i shtetit e zhyti Mianmarin në kaos.

Gati 2,100 civilë u vranë nga forcat e sigurisë dhe më shumë se 15,000 u arrestuan, sipas një organizate joqeveritare lokale. /abcnews

Related posts

FOTO/ Përplasen tre makina, mes tyre edhe një mjet policie. Humbin jetën dy karabinierë, plagosen 4 persona të tjerë

admin

Të fshehtat e Dubait/ Investimet milionëshe të ish-zytarëve ukrainas në Emirate, blejnë banesa me ‘thasë me para’ ose me kriptovaluta

admin

Beogradi goditet nga një stuhi breshri – VIDEO

rezart morina