RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

ISIL merr përgjegjësinë për sulmin në Pakistan që vrau 54 njerëz

isil-merr-pergjegjesine-per-sulmin-ne-pakistan-qe-vrau-54-njerez

Një degë afgane e ISIL-it mori të hënën përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës në Pakistan që vrau të paktën 54 persona në tubimin zgjedhor të një partie pro-Talibane, në një nga sulmet më të rënda të rajonit në vitet e fundit.

ISIL në provincën Khorasan e bëri këtë pretendim në një deklaratë të postuar në faqen e tij të internetit Amaq. Ai tha se sulmuesi shpërtheu një jelek shpërthyes dhe se bombardimi në qytetin veriperëndimor të Bajur ishte pjesë e luftës së vazhdueshme të grupit kundër formave të demokracisë që ajo mendon se janë kundër Islamit.

Disa orë më parë, qindra njerëz në Bajur mbanin arkivole të mbështjellë me pëlhura shumëngjyrëshe në vendet e varrimit pas sulmit të një dite më parë në tubimin zgjedhor për partinë Jamiat Ulema Islam. Zyrtarët thanë se bombardimi i së dielës vrau 54 njerëz, duke përfshirë të paktën pesë fëmijë, dhe plagosi rreth 200.

Sulmi dukej se pasqyronte ndarjet midis grupeve islamike, të cilat kanë një prani të fortë në distriktin në provincën Khyber Pakhtunkhwa që kufizohet me Afganistanin. Partia Jamiat Ulema Islam ka lidhje me talebanët afganë dhe pakistanezë përcjell Koha.net.

Related posts

Miratimi i marrëveshjes për burgjet me Danimarkën, QKRMT: Proces i ngutshëm, zhvendosja e të burgosurve në Gjilan të bëhet me kujdes

RTI

Rritet në 34.535 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

admin

Ushtria jordaneze trajnohet për Kërkim-Shpëtim Urban në qendrën e FSK-së

rezart morina