RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Itali – “ISTAT”: Bie numri i lindjeve

itali-–-“istat”:-bie-numri-i-lindjeve

Numri i lindjeve në Itali ka vazhduar të bjerë, sipas të dhënave të publikuara të hënën nga agjencia e statistikave “ISTAT”.

Sipas shifrave të fundit, në vitin 2022 kanë lindur 392 598 fëmijë, duke regjistruar 7 651 të sapolindur më pak se në vitin 2021.

Popullsia e përgjithshme ka shënuar një rënie me 179 000 njerëz në një vit.

Në fund të vitit 2022, popullsia e Italisë ishte 58 85 milionë banorë. /atsh

Related posts

Policia e Kosovës mohon se ka penguar autobusë me protestues serbë: Disa me vetëdëshirë nuk vazhduan tutje

admin

Ministri turk i Mbrojtjes dhe homologu i tij grek vizitojnë rajonin e prekur nga tërmetet

admin

Ambasada e Kosovës në Turqi: Asnjë shtetas i yni nuk gjendet në mesin e viktimave dhe të lënduarve në Stamboll

admin