RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Italia paralajmëron Europën: Rrezikojmë të përballemi me një fluks masiv të emigrantëve

italia-paralajmeron-europen:-rrezikojme-te-perballemi-me-nje-fluks-masiv-te-emigranteve

Ministri i Jashtëm italian ka ngritur alarmin për emigracionin.

“Qindra mijëra emigrantë do të mbërrijnë në brigjet e Europës, nëse nuk miratohet menjëherë ndihma për Tunizinë,” tha Antonio Tajani.

Bisedimet e ndihmës ndërmjet Tunizisë dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) janë bllokuar prej muajsh, me SHBA, ndër të tjera, që kërkojnë reforma rrënjësore nga presidenti Kais Sagitt.

“Tunizia ka nevojë urgjente për ndihmë. Nuk mund të humbasim kohë ”, tha Tajani për radion shtetërore RAI.

Tajani tregoi se ai u propozoi homologëve të tij të BE-së të hënën që paratë e ndihmës të ndaheshin me këste. Pasi ka pranuar më shumë se 20,000 emigrantë që kanë mbërritur me anije deri më tani në 2023, Italia ka të ngjarë të kapërcejë rekordin e të gjitha kohërave për numrin e madhe të emigrantëve në vitin 2016, kur 181,436 persona mbërritën në vend.

Shumica vijnë nëpërmjet Afrikës së Veriut nga Afrika Sub-Sahariane, por një zyrtar i lartë në Romë tha se qeveria italiane ishte e shqetësuar se shumë tunizianë do të lëviznin gjithashtu nëse ekonomia e vendit do të shembet.

Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, të paktën 12,000 nga ata që mbërritën në Itali këtë vit u nisën nga Tunizia, krahasuar me 1,300 në të njejtën përiudhë në 2022.

Ditën e djeshme, një zyrtar tunizian i drejtësisë tha se të paktën pesë emigrantë kishin vdekur dhe 33 të tjerë rezultuan të zhdukur pasi katër anije që përpiqeshin të kalonin Mesdheun për në Itali u fundosën në brigjet e Tunizisë. /abcnews

Related posts

Shtyhet vendimi për reciprocitetin me Serbinë sipas kërkesës së SHBA-së

admin

Shkarkohet ushtruesi i detyrës së drejtorit në Klinikën e Kardiokirurgjisë në QKUK

admin

Stoltenberg: NATO parashikon një ofensivë të madhe ruse në Ukrainë në pranverë

admin