RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Italianëve do t’u kufizohet ngrohja qendrore këtë dimër

italianeve-do-t’u-kufizohet-ngrohja-qendrore-kete-dimer

Ngrohja qendrore do të kufizohet në Itali këtë dimër.

Italia është bërë vendi më i fundit që do të marrë masa ndaj mungesës së furnizimit me gaz evropian të shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, raportoi BBC-ja të premten.

Sipas një dekreti të ri të qeverisë italiane, ndërtesat e banimit do të përballen me pesëmbëdhjetë ditë shtesë pa ngrohje qendrore.

Italianëve do t’u thuhet gjithashtu të ulin ngrohjen dhe ta fikin atë për një orë shtesë në ditë.

Disa ndërtesa do të përjashtohen nga këto masa, duke përfshirë çerdhet dhe spitalet.

Lëvizja vjen pasi qeveritë në të gjithë Evropën kërkojnë të reduktojnë kërkesën dhe të mbështesin furnizimet me energji përpara dimrit.

Shumë prej tyre vareshin nga gazi nga Rusia, i cili është kufizuar pas luftës në Ukrainë.

Përpara nisjes së luftës në shkurt, Italia ishte importuesi i dytë më i madh i gazit rus në BE, me importet që përbënin 40% të furnizimit të saj total.

Kjo tani ka rënë në vetëm 10%, pasi Roma është kthyer drejt burimeve të tjera të energjisë dhe gazit natyror të lëngshëm.

Vendi normalisht kufizon përdorimin e ngrohjes qendrore në muajt e ftohtë, me përdorimin e saj të përcaktuar nga qeveritë rajonale.

Shumë qeveri evropiane kanë shpallur plane të ngjashme të kursimit të energjisë. /koha

Related posts

Zbulohen mbi 1 mijë raste të abuzimit seksual nga klerikët e Kishës Katolike Zvicerane

admin

Vendet më ekonomike për t’u vizituar gjatë dimrit

admin

Përfaqësuesit e subjekteve politike nga komuniteti serb të gatshëm për të marrë mandatet

admin