RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izrael – Parlamenti voton projektligjin e diskutueshëm të reformës në drejtësi

izrael-–-parlamenti-voton-projektligjin-e-diskutueshem-te-reformes-ne-drejtesi

Qeveria e krahut të djathtë të Izraelit, e udhëhequr nga kryeministri Benjamin Netanyahu, po ecën përpara me projektligjin e shumëdiskutuar të reformës që synon ristrukturimin e gjyqësorit, pavarësisht kritikave të ashpra brenda dhe jashtë vendit.

Qeveria e Netanyahut prezanton sot në parlamentin në Jerusalem, një pjesë thelbësore të planeve të saj.

Qindra mijëra protestues u mblodhën në prag të votimit në një përpjekje të fundit për të rritur presionin ndaj qeverisë për të arritur një konsensus me opozitën.

Negociatat deri më tani kanë qenë të pasuksesshme.

Raportet e medieve thonë se përpjekjet e ndërmjetësimit po vazhdojnë në prapaskenë.

Konsultimi për projektligjin do të zhvillohet sot, por nuk pritet të kalojë para të hënës pasdite.

Për më shumë se gjysmë viti, propozimi ka ndarë pjesë të mëdha të shoqërisë izraelite, ku mijëra njerëz kanë dalë rregullisht për të protestuar kundër tij.

Ushtria është gjithashtu një kritike e vendosur e reformave.

“Më shumë se 10 000 rezervistë kanë thënë se nuk do të paraqiten më në detyrë nëse nuk ndalet ristrukturimi i diskutueshëm gjyqësor i qeverisë”, njoftoi lëvizja “Vëllezërit në krahë” në Herzliya të dje në mbrëmje, sipas raporteve të medias.

Kjo thuhet se mund të ndikojë ndjeshëm në gatishmërinë operacionale të ushtrisë.

Ligji është pjesë e një pakete më të madhe që kritikët e konsiderojnë një kërcënim për demokracinë e Izraelit.

Sipas reformave, nuk do të ishte më e mundur që Gjykata e Lartë të gjykonte një vendim qeverie si “të paarsyeshëm”.

Opozita ka frikë se kjo mund të nxisë korrupsionin dhe emërimet arbitrare në poste të larta.

Qeveria, megjithatë, i ka akuzuar gjyqtarët për ndërhyrje të tepërt në vendimet politike. /atsh

Related posts

Kosova vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

admin

Vendet nordike thellojnë bashkëpunimin pas agresionit rus

admin

Jeremiq reagon ndaj Vuçiqit, thotë se marrëveshja e arritur mes Kosovës dhe Serbisë është tradhti

rezart morina