RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli liron trupin e pajetë të të burgosurës palestineze të vdekur një muaj më parë

izraeli-liron-trupin-e-pajete-te-te-burgosures-palestineze-te-vdekur-nje-muaj-me-pare

Më 2 korrik, Farajallah, nënë e tetë fëmijëve, vdiq në burgun Damon pasi kushtet e saj shëndetësore u përkeqësuan, sipas Shoqatës Palestineze të Burgosurve

Izraeli lëshoi sot trupin e një të burgosure palestineze, e cila vdiq në burg muajin e kaluar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Trupi i palestinezes Saadia Farajallah, 68 vjeçe, u dorëzua në spitalin Al-Ahly në El-Halil (Hebron) përmes terminalit Tarqumiya, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Wafa.

Funerali për Farajallah do të mbahet më vonë gjatë ditës së sotme, tha Wafa.

Më 2 korrik, Farajallah, nënë e tetë fëmijëve, vdiq në burgun Damon pasi kushtet e saj shëndetësore u përkeqësuan, sipas Shoqatës Palestineze të Burgosurve.

Izraeli mban 4.550 palestinezë në burgjet e tij, duke përfshirë 670 të burgosur administrativë, 27 gra dhe 175 të mitur, sipas të dhënave të shoqatës. /aa

Related posts

Qeveria kolumbiane dhe grupi rebel ELN arrijnë armëpushim gjashtëmujor

admin

Dy ditë para takimit me Vuçiq, Kurti zhvillon bisedë telefonike me SHBA-në e Mbretërinë e Bashkuar

admin

Yener: Ka përfunduar numërimi i 99 për qind të kutive

admin