RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli: Omani hap hapësirën ajrore për linjat ajrore izraelite

izraeli:-omani-hap-hapesiren-ajrore-per-linjat-ajrore-izraelite

Izraeli ka njoftuar se Omani ka pranuar të hap hapësirën ajrore për linjat ajrore izraelite me ndërmjetësimin e SHBA-së, transmeton Anadolu.

Kryediplomati izraelit, Eli Cohen, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Izraelit, tha se është “ndërmarrë një hap për të shkurtuar rrugën për në Azi, për të ulur kostot e qytetarëve izraelitë dhe për t’i bërë linjat ajrore izraelite më konkurruese”.

Duke njoftuar se Omani ka hapur hapësirën e tij ajrore për linjat ajrore izraelite, ministri Cohen falënderoi Sulltanin e Omanit, Haitham bin Tariq Al Said dhe SHBA-në për kontributin e tyre në marrëveshje.

Në njoftim thuhet se pajtimi mes Izraelit dhe Omanit përfundoi pas disa muajsh negociata.

Thuhet se me hapjen e hapësirës ajrore të Arabisë Saudite dhe Omanit për linjat ajrore izraelite, koha e fluturimeve hyrëse dhe dalëse nga Izraeli në Azi do të shkurtohet me më shumë se 2 orë, si dhe do të ulen edhe çmimet e biletave.

Në lajmet në mediat izraelite në muajin gusht thuhej se Omani refuzoi të hap hapësirën ajrore për kompanitë ajrore izraelite për shkak të “presionit nga Irani”.

Related posts

Borrell njofton ministrat e BE-së për rezultatet e takimit të Ohrit

rezart morina

Presidenti Erdoğan do të qëndrojë në SHBA për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

rezart morina

Takimi i nivelit të lartë në Ohër

rezart morina