RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Izraeli rrëzon tre dronë të dërguara nga Hezbollahu

izraeli-rrezon-tre-drone-te-derguara-nga-hezbollahu

Ushtria izraelite njoftoi se ka rrëzuar tre mjete ajrore pa pilot (UAV) të dërguara në zonën ekskluzive ekonomike pranë kufirit detar me Libanin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e ushtrisë izraelite thuhet se tre dronë të dërguar nga Libani drejt zonës ekskluzive ekonomike të Izraelit u shkatërruan nga avionët luftarakë dhe raketa det-ajër.

Në deklaratë thuhet se dronët i përkisnin Hezbollahut dhe synonin fushën e gazit Karish.

Nga ana tjetër, Hezbollahu në Liban njoftoi se kishte sulmuar objektivat izraelitë në fushën e diskutueshme të gazit në kufirin detar Karish me tre dronë.

Nuk janë dhënë detaje të mëtejshme rreth sulmit.

Related posts

“Asnjë shtet nuk mund të kryejë kërkime për hidrokarbure brenda shelfit kontinental të Turqisë”

admin

Kosova vend potencial që do t’i shes thëngjill Gjermanisë

admin

Letonia rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak

admin