RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ja cili është ushqimi që e mban trupin tuaj në formë kurdoherë

ja-cili-eshte-ushqimi-qe-e-mban-trupin-tuaj-ne-forme-kurdohere

Gjatë verës dieta bëhet një fjalë kyçe dhe për këtë arsye kinoa mund të jetë aleati ynë i çmuar. E karakterizuar nga një përmbajtje e lartë niseshteje dhe për këtë arsye e lidhur shpesh me drithërat – kinoa ka karakteristika vërtet të shkëlqyera ushqyese, aq sa përkufizohet si një “super ushqim”. I përshtatshëm për ata që janë intolerant ndaj glutenit, është gjithashtu i shkëlqyeshëm për ata që duan të mbajnë nën kontrolloll peshën dhe ndoshta edhe të humbasin disa kilogramë.

Pa gluten, ky super ushqim ka më shumë proteina të grurit dhe është i pasur me acide yndyrore me mono dhe kripëra të pangopura dhe minerale, si askalium, magnez, përmban vitaminën E, një antioksidant i vlefshëm dhe është shumë i pasur me acid infolik, i cili siç e dimë është shumë i rëndësishëm për gratë shtatzëna. 10 gjërat e mira që na ofron kinoa janë:

1 – Fuqia e lartë ngopëse: me kinoa mund t’i themi lamtumirë vrimës së rrezikshme në stomak. Në fakt, falë miellit integral dhe fibrave, ai mund të japë një ndjenjë të shkëlqyer të ngopjes dhe është në gjendje të ulë nivelin e kolesterolit dhe sheqerin në gjak.

2 – Ushqim i lehtë, por me vlera ushqyese: me kinoa është e mundur të përmbahen kalori pa hequr dorë nga lëndët ushqyese. Një pjesë prej 80 g (100 g siguron rreth 370 kalori) me një lugë të madhe vaj dhe e shoqëruar me një përzierje perimesh të freskëta të stinës, si domate qershie, bishtaja ose asparagus, ofron rreth 450 kalori: një vlerë e përputhshme me një dietë me kalori të ulët, e cila megjithatë ruan një vlerë të mirë ushqyese falë proteinave, yndyrave, vitaminave, mineraleve dhe fibrave në sasinë e duhur.

3 – Nuk ka gluten: farat e bluara të kinoas ofrojnë miell që përmban kryesisht niseshte, prandaj kjo bimë klasifikohet si drithër edhe pse nuk është pjesë e barishteve.

4 – Përmbajtja e indeksit glicemik: megjithëse nuk është drithër, kinoa është ende një ushqim i përbërë nga 65% karbohidrate dhe për këtë arsye ka efekte në sheqerin në gjak. Megjithatë, indeksi i tij glicemik është më i ulët se drithërat e tjerë, si ato të rafinuara, ose krahasuar me orizin e bardhë, ndoshta edhe falë përmbajtjes së yndyrës dhe fibrave.

5 – Kolesteroli nën kontroll: fibrat që përmban kinoa rregullojnë kolesterolin e keq dhe ulin presionin e gjakut, duke ulur kështu rrezikun e çrregullimeve kardiovaskulare.

6 – Lëvizshmëria e zorrëve: pasuria e fibrave të kinoas duket se është parandaluese dhe terapeutike kundër kapsllëkut, duke kundërshtuar shfaqjen e disa llojeve të kancerit të zorrës së trashë

7 – Humor i mirë dhe qetësi: falë pranisë së lizinës, kinoa gjithashtu ka veti antidrepresive dhe mban larg ankthin, melankolinë dhe trishtimin.

8 – Ndihmon në dhimbjen e kokës: përmbajtja e mirë e vitaminës B12 e kinoas është e dobishme në parandalimin e migrenës, e cila zakonisht na redukton KO duke na penguar të ushtrohemi dhe të kryejmë aktivitet që duam.

9 – Nxisit diurezën: disa ushqime përmbajnë saponin dhe mes tyre sigurisht kinoa dhe më pas edhe jamballi, borziloku, soja dhe tërshëra, si dhe fasulet, hudhra, amaranti, spinaqi dhe verë e kuqe. Këto janë substanca që mund të jenë toksike, por ato mburren edhe me veti interesante në nivel fitoterapeutik deri në atë pikë sa të përdoren në kozmetikë, bujqësi dhe për të prodhuar ilaçe, pasi saponinat kanë fuqi ekspektorante, janë anti-inflamatore, tonifikuese dhe diuretike. Pikërisht për shkak se ato nxisin diurezën, konsumimi i saponinave të quinoa mund të tregohet në dietat.

10 – Ndihmon në shëndetin e lëkurës: kinoa është studiuar në fushën kozmetike. Disa studiues kanë zbuluar vetitë eksfoluese të ekstraktit të marrë nga perikarpi i kinoas, pra pjesa e jashtme e saj, e konsideruar si një element mbetjesh i papërdorshëm, por i pasur me saponina dhe polifenole, të cilat veprojnë në shëndetin e lëkurës kundër plakjes qelizore.

Related posts

Çdo ditë, 240 të lënduar! Shkak janë aksidentet, armët e zjarrit dhe traumat

admin

4 arsye përse nuk duhet ta teproni me bukën

admin

Qëndroni shumë orë ulur? Nga dëmtimi i zemrës te rritja e rrezikut të kancerit, ja efektet negative që ka në shëndet

admin