RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ja ç’po i bëjnë mëlçisë, personat që hanë keçap çdo ditë

ja-c’po-i-bejne-melcise,-personat-qe-hane-kecap-cdo-dite

Përgjithësisht dihet se ushqimet e shpejta janë të rrezikshme për sistemin imunitar, nervor dhe metabolizmin në tërësi.

Por, në veçanti, produktet si keçapi apo mustarda përmbajnë përbërës tepër të dëmshëm për funksionimin e trupit.

Andaj, ekspertët rekomandojnë të merrni me sasi më të rezervuara keçapin, pasi ky i fundit mund të shkaktojë sëmundje të zemrës dhe diabet.

Domatet, në gjendjen e tyre natyrale janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës E, vitaminës B6, magnezit, fosforit, kaliumit dhe bakrit, si dhe vitaminës A, C dhe K. Por një shishe keçap ka vetëm 8% të vitaminave A dhe C dhe përpunon apo eliminon përfitimet e domateve.

Sirupi fruktoz është një përbërës i dëmshëm i keçapit, një kontribues i madh në shtimin e kalorive dhe është i lidhur me problemet e peshës, diabetin e tipit 2 dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Natriumi gjithashtu shkakton problem në mëlçinë e përdoruesve.

Kripa që përmban keçapi shkon përtej dozës së rekomanduar, pra 7% në përmbajtjen e përgjithshme të saj.

Kur konsumoni shumë natriumi, veshkat duhet të prodhojnë ujë. Vëllimi i gjakut në trupin tuaj rritet dhe vendos presion në zemër. Shumë kripë në dietën tuaj bën që enët e gjakut të ngurtësohen, rrit shanset për sulm në zemër, për goditje në tru dhe shkakton shtypje të lartë të gjakut.

Related posts

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Vështirë dallohen nga alergjitë, intolerancat më të shpeshta ushqimore

admin

Ja pse nuk duhet ta fusim shalqirin në frigorifer

admin