RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Ja pse keni ndjesinë se “ju dhembin flokët”

​ja-pse-keni-ndjesine-se-“ju-dhembin-floket”

Dhimbja e kokës shpesh nuk njihet si dhimbje, sepse nuk vjen në formën e dhimbjes së kokës, nuk dhemb si plagë apo lëndim.

Nëse ndjeni një ndjesi shqetësimi, kruajtjeje, shtrëngimi dhe djegieje në skalpin tuaj, ju jeni duke përjetuar dhimbje të kokës.

Shkaqet e dhimbjes mund të jenë të ndryshme dhe ju mund të jeni përballur tashmë me dhimbje të kokës pasi i keni mbajtur flokët në bisht për një kohë të gjatë ose për shkak të nxehtësisë së tharëses së flokëve. Megjithatë, ka shumë shkaqe të tjera më pak të dukshme të dhimbjes…

Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së flokëve lidhen me kujdesin dhe stilimin e flokëve.

Trajtimi jo i duhur i hekurave për kaçurrela dhe mjeteve të tjera të stilimit të nxehtë mund të shkaktojë djegie. Dhe produktet e kujdesit të flokëve mund të jenë shkaku i dhimbjes së kokës tuaj.

Gjithashtu, nëse ka kaluar një kohë që kur keni larë për herë të fundit flokët, qelizat e vdekura të lëkurës dhe sebumi gjithashtu mund të rëndojnë fijet.

Zëvendësoni shiritat elastikë të flokëve me ato që janë më pak shtrënguese, si shiritat spirale të flokëve. Mund të lehtësoni dhimbjen e shkaktuar nga shtrëngimi duke masazhuar lëkurën e kokës dy deri në tre herë në javë.

Masazhi kryhet me presion të lehtë të gishtit në lëvizje rrethore. Nëse nuk doni të përdorni gishtat, ka edhe masazhues të specializuar për tema.

Related posts

Eksperti ushqimor: Nëse nuk konsumoni bukë ju dobësohet truri

admin

Çfarë ndodh kur konsumoni shumë ujë?

admin

A është kafeja turke apo esspreso më dëmshme për shëndetin?

admin