RTV AHIRETI
Shëndetësi

Janë super të shëndetshme! Bizelet ndihmojnë në trajtimin e kësaj sëmundjeje

jane-super-te-shendetshme!-bizelet-ndihmojne-ne-trajtimin-e-kesaj-semundjeje

Bizelet kanë një fuqi të madhe kurative për shëndetin e organizmit tonë, prandaj është i rëndësishëm konsumimi i tyre.

Përdorimi i rregullt i bizeleve në dietën e përditshme parandalon dhe lehtëson një numër të madh sëmundjesh.

Bizelet përmbajnë antioksidantë dhe ushqyes, të cilët veprojnë si anti-inflamator,vitamina E, C, dhe omega-3 acide yndyrore. Bizelet janë ilaç i fuqishëm në betejën kundër kancerit dhe ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.

Një filxhan bizele përmban rreth 100 kalori, dhe në të njëjtën kohë është e pasur me vitamina, minerale, proteina dhe fibra. Këto perime përmbajnë acid folik dhe vitaminë B6, të cilat janë ideale në luftën kundër osteoporozën.

Related posts

Çfarë të pini gjatë gjithë ditës kur jeni me dietë?

admin

Këto dy ushqime jeshile rikuperojnë mushkëritë dhe mëlçinë

admin

Shegë dhe panxhar, pija e duhur për pastrimin e trupit

admin