RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Josep Borrell: BE-ja është e vendosur të vazhdojë të qëndrojë pranë Ukrainës në vitin 2023

josep-borrell:-be-ja-eshte-e-vendosur-te-vazhdoje-te-qendroje-prane-ukraines-ne-vitin-2023

Bashkimi Evropian është i vendosur të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në vitin 2023.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme, Josep Borrell, ka shkruar këtë në Twitter.

“Në vitin 2022, Rusia vendosi të braktisë plotësisht angazhimet për të drejtat themelore të njeriut dhe të sulmojë Ukrainën dhe sigurinë globale. Në fund të vitit, Putin përpiqet edhe një herë t’i detyrojë ukrainasit në errësirë me sulme të neveritshme. Ne jemi të vendosur të vazhdojmë të qëndrojmë pranë Ukrainës, edhe në vitin 2023”, shkruan Borrell.

Related posts

Qeveria e Suedisë edhe mbron djegien e Kuranit me “lirinë e shprehjes” edhe kritikon veprimin

admin

India largohet nga armët ruse

admin6

Jordania dërgon ndihma humanitare nga ajri në Gaza me “vendet mike”

rezart morina