RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ju ka ndryshuar ngjyra e thonjve? Ja çfarë tregon kjo për shëndetin tënd

ju-ka-ndryshuar-ngjyra-e-thonjve?-ja-cfare-tregon-kjo-per-shendetin-tend

Shpesh nuk i vëmë re, por thonjtë mund të jenë një prej treguesve të problemeve me të cilat përballet trupi ynë. Sigurisht, shenjat mund të jenë të ndryshme, por ne sugjerojmë vizitën te një specialist kur vëren:

Thonj në ngjyrë shumë e errët
Sipas dermatologes dhe CEO-s së “Art of Demratology”, Neë York, Jessica Krant, shkaqet mund të jenë të ndryshme: natyrale, goditje, ndryshim pigmenti si pasojë e gjenetikës, por kur krejt papritur dhe në mënyrë shumë të shpejtë thonjtë e tu nisin të nxihen mund të kemi një rast serioz si melanoma e thoit, një lloj i kancerit të lëkurës.

Thonj gri ose jeshilë
Nëse vë re ngjyrë gri të errët apo jeshile, mund të vuash nga infeksion mykotik në thua.

Thonj blu
Nëse thonjtë e tu po marrin një nuancë blu, do të thotë se gishtat e tu nuk po marrin mjaftueshëm oksigjen. Kjo mund të jetë një shenjë që qarkullimi i gjakut në duart e tua nuk po funksionon si duhet dhe lidhet me një sëmundje mushkërie ose zemre.

Thonj të bardhë
Shkaqet janë të ndryshme, ama rasti më serioz është një sëmundje në mëlçi.

Thonj që hollohen
Nëse thonjtë nisin të të hollohen apo thyen, mund të vuash nga mungesa e hekurit dhe anemia.

Related posts

Për dy muaj, nga Kosova u larguan 52 mjekë

rezart morina

A është i dëmshëm për shëndetin gatimi me letër alumini

admin

Cilat pemë kanë pak sheqer e cilat kanë shumë

rezart morina