RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Katari do të dërgojë avionë ndihmash në Turqi

katari-do-te-dergoje-avione-ndihmash-ne-turqi

Katari thotë se do të fillojë të dërgojë avionë ndihmash në Turqi për të transportuar ekipet e kërkimit dhe shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti së bashku me automjete, një spital fushor, tenda dhe furnizime të tjera, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Organizata Bamirëse Katar e financuar nga Katari tha se po shpërndante 27,000 vakte të nxehta në Gaziantep, ku ka një zyrë, dhe po furnizonte me sende ndihme për strehimoret në Turqi dhe Siri.

Grupi ndau 6 milion dollarë për fazat e para të përgjigjes së tij.

Related posts

Irlanda dhe Norvegjia bëjnë thirrje për armëpushim në Gaza, lirim të robërve

admin

Gjermania e quan ‘diktator’ presidentin kinez, reagon ashpër Kina

admin

Kurti pret në takim ekipin e Shoqatës së Kosovës për Kërkim Shpëtim që ishte në Turqi

admin