RTV AHIRETI
Shëndetësi

Katër perimet që ndihmojnë largimin e yndyrave

kater-perimet-qe-ndihmojne-largimin-e-yndyrave

Mos prit më gjatë dhe elimino yndyrën e akumuluar në mënyrë të natyrshme dhe pa rreziqe për shëndetin tënd.

Në këtë artikull ju paraqesim perimet që duhet të konsumoni për të humbur peshë e për t’u përgatitur për verën e 2019-s.

Harroni dietat me të cilat mbeteni gjithë kohën të uritur dhe përqendrohuni tek këto perime:

Spinaqi

Ky lloj perimi përmban fare pak kalori dhe karbohidrate, por është shumë e pasur me fibra, një karakteristikë thelbësore për të aktivizuar stomakun dhe për të pasur tretje më të mirë. Mund ta shtosh spinaqin në vaktet e tua edhe si antipastë, apo sallatë.

Lakra

Lakra përmban shumë fibra dhe proteinë, ndaj do të ndihmojë të eliminosh toksinat dhe ndërkohë, është edhe e shijshme.

Brokoli (lulelakër jeshile)

Brokolit kanë cilësi antioksiduese dhe antiinflamatore, të cilat krijojnë një efekt mbrojtës kundër shumë llojeve të kancerit. Këto perime evitojnë kapsllëkun e ndërkohe kanë shumë fibra që ndihmojnë në eliminimin e helmeve të trupit.

Domatja

Përmban sasi të mëdha të likopenës dhe vitaminës C, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të metabolizmit duke eliminuar yndyrat.

Related posts

Vaksinimi kundër gripit/ Shpërndahen 260 mijë doza, prioritet grupet më të riskuara

admin6

Pse gatimi me gaz konsiderohet i dëmshëm për shëndetin?

admin

Stresi, simptomat që nuk duhet të injoroni dhe ndikimi në organizëm

admin