RTV AHIRETI
Shëndetësi

Keni këtë shenjë në këmbë? Kujdes, tregon këtë problem të zemrës

keni-kete-shenje-ne-kembe?-kujdes,-tregon-kete-problem-te-zemres

Pavarësisht shpeshtësisë së lartë të sëmundjeve kardiovaskulare, shumica e njerëzve i lidhin sëmundjet e zemrës me disa nga simptomat më të dukshme, si dhimbja në gjoks, ndërkohë që nuk dinë për disa simptoma më pak të njohura.

Kur uji qëndron në këmbë, në termat mjekësorë quhet edem periferik. Njihet më lehtë nga fakti se pas veshjes së çorapeve, shenjat e prerjes mbeten në kyçin e dorës dhe ekspertët paralajmërojnë se edemi, (domethënë ënjtja) mund të jetë shenjë e dështimit të zemrës, kur zemra nuk pompon gjak siç duhet.

Edemi më së shpeshti shfaqet në këmbë dhe kyçin e këmbës, për shkak të gravitetit.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se shumica e njerëzve që kanë edem periferik nuk kanë sëmundje të zemrës, edhe pse është e rëndësishme të bëhen analiza mjekësore sepse mund të jetë shenjë e problemeve me zemrën.

Ënjtja mund të shkaktohet nga një sërë gjërash, shumë prej të cilave janë të përkohshme dhe krejtësisht të padëmshme. Për shembull, është e zakonshme të keni këmbë të ënjtura gjatë shtatzënisë ose ënjtje të duarve dhe këmbëve gjatë një fluturimi me aeroplan për shkak të mbajtjes së ujit.

Problemet e vazhdueshme me edemin, megjithatë, mund të jenë një shenjë se zemra juaj nuk po funksionon siç duhet, thonë ekspertët.

Si një nga shkaqet më serioze të edemit periferik, ata përmendin dështimin kongjestiv të zemrës, domethënë një gjendje kur zemra është shumë e dobët për të pompuar gjakun me efikasitet.

Related posts

Shkon në mbi 300 numri i rasteve të reja me coronavirus në Kosovë

admin

Pesë shenja paralajmëruese të një arresti kardiak

rezart morina

Je alergjik ndaj pickimit të bletës, pra s’duhet të hash mjaltin? Ç’thonë mjekët

admin