RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kenia, rritet në 264 numri i të vdekurve nga kulti i urisë

kenia,-rritet-ne-264-numri-i-te-vdekurve-nga-kulti-i-urise

Është rritur në 264 numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të “kultit të urisë” që është shfaqur në muajin prill në Kenia, transmeton Anadolu.

Ministria e Brendshme ka njoftuar se në punimet e kryera në një sipërfaqe prej qindra dynymësh janë nxjerrë nga toka javën e kaluar trupat e 6 persona të tjerë dhe se numri i të vdekurve ka arritur në 264.

Në kuadër të hetimit të zhvilluar me “kultin e urisë” që është shfaqur në muajin prill në Kenia janë në kërkim 613 persona të zhdukur. Që nga fillimi i operacionit e deri më tani janë kryer 45 arrestime kundër kultit ndërsa 95 persona janë shpëtuar të gjallë nga pylli.

Më tej bëhet e ditur se është shtyrë për një datë tjetër gjykimi ndaj pastorit të Kishës “Good News International”, Paul Mackenzie Nthenge i cili mashtroi ndjekësit e kishës së tij me premtimin se do të takohen me Profetin Isa (Jezusin) nëse qëndrojnë të uritur.

Mackenzie i cili gjykohet në masën e arrestit, pretendohet se ka filluar në burg agjërimin e vdekjes me kërkesën për gjykim të drejtë. Në autopsinë e kryer për trupat e të vdekurve, është konstatuar se disa persona, kryesisht fëmijë kanë humbur jetën me arsyen se nuk kanë mundur të marrin frymë.

Pas skandalit të zbuluar, policia e Kenias ndërmori operacion ndaj shumë kulteve dhe grupeve.

Related posts

Zv.presidenti turk dhe ministri i Financave udhëtojnë në EBA para vizitës së presidentit Erdoğan

rezart morina

Nga prapambeturia në qytetërim…

admin

Thaçi: Viktimat s’marrin drejtësi kur të pafajshmit ndiqen

admin