RTV AHIRETI
Shëndetësi

Këto 6 shenja, tregojnë se mëlçia juaj është e mbushur plot me toksina

keto-6-shenja,-tregojne-se-melcia-juaj-eshte-e-mbushur-plot-me-toksina

Mëlçia është një ndër organet më të rëndësishme të trupit. I mbushur me toksina ai rresht së kryeri këto funksione dhe i shkakton trupit tonë probleme të ndryshme.

Ne po ju japim 6 shenja për të kuptuar se mëlçia juaj po “qan”. Shpëtojeni sa më parë atë!

Ënjtje të legenit dhe kyçit të këmbëve

Kur e injoroni problemin, mëlçia e dobët përpiqet të riparojë veten. Por e ka të vështirë të funksionojë normalisht kështu që grumbullohet një lëng tek këmbët duke i fryrë ato. Lajmi i mirë është se ënjtja në këtë rast nuk ka dhimbje. Megjithatë, efekti i gravitetit e bën ënjtjen më të dukshme në pjesën e poshtme të trupit.

Fitimi i peshës

Çdo vit, gjithnjë e më shumë njerëz fillojnë një dietë të shëndetshme, por ende lu ftojnë me çështjet e peshës. Nëse keni përvoja në shtimin e peshës jo si rrjedhojë e hormoneve, atëherë mëlçia është fajtori.

Alergjitë

Shpesh, alergjitë janë rezultat i një mëlçie të mbingarkuar dhe të ngadaltë. Kur ka shumë substanca që hyjnë në qarkullimin e gjakut, truri i njeh si alergen, lëshon antitrupa dhe kimikate të cilat shkaktojnë skuqje dhe kruajtje.

Lëkura e verdhë dhe sytë e verdhë

Kur sytë ose lëkura e një personi kthehet në të verdhë, shkenca e quan atë verdhëz. Verdhëza në vetvete nuk është një sëmundje, por më tepër një shenje ke funksionimeve të mundshme.

Lodhje kronike

Sindromi i lodhjes kronike i ngjan një sëmundjeje të gjatë të gripit. Mëlçia, në një masë të madhe, kontribuon në furnizimin me energji në trup. Shndërron glukozën në glikogjen dhe e ruan atë për përdorim të mëvonshëm.

Related posts

Rrezik për amputim të gjymtyrëve: Studimi tregon si ndikon divorci te burrat me diabet

admin

A shkakton e ftohura simptoma më të rënda tek meshkujt?

admin

Antibiotikët tek dentisti, shumë të përshkruara dhe shpesh keq të përdorura

admin