RTV AHIRETI
Shëndetësi

Këto janë bakteret më të rrezikshme në botë

keto-jane-bakteret-me-te-rrezikshme-ne-bote

Para se Covid-19 të godiste botën, një në tetë vdekje shkaktohej nga insektet e përditshme të quajtura E.Coli.

“Sëmundjet e zemrës vranë shumë njerëz në vitin 2019 në krahasim me infeksionet bakteriale”, shprehën ekspertët në SHBA.

Rritja e infeksioneve bakteriale mund të rrisë mundësinë për infeksione të lëkurës dhe helmim në ushqim.

Pesë baktere jane klasifikuar deri më tani si më vdekjeprurëse janë:

S.aureus, S. pneumoniae, K. Pneumoniae. E.coli dhe P. aeruginosa

Studiuesit zbuluan se S. aureus ishte shkaku kryesor bakterial i vdekjes në mesin e njerëzve mbi moshën 15 vjeç.

Ndërsa, S pneumoniae shkaktoi shumicën e vdekjeve të fëmijëve nën pesë vjeç.

Sipas NHS këto janë simptomat që sjellin këto gjashtë baktere:

Staphylocoçus aureus

Numri vjetor i vdekjeve: 1.1 milion

Bakteret që shkaktojnë infeksione staph jetojnë në mënyrë të padëmshme në lëkurën e shumë njerëzve, zakonisht në hundë dhe sqetulla.

Ato shkaktojnë infeksion vetëm nëse futen në lëkurë, për shembull, nëpërmjet një pickimi ose prerjeje.

Infeksioni zakonisht zhduket vetë pa pasur nevojë për antibiotikë.

Por në disa raste bakteret staph mund të shkaktojnë edhe infeksione më serioze, si helmimi i gjakut dhe sindroma e shokut toksik .

Shenja paralajmëruese: gungë e dhimbshme në lëkurë, enjtje apo skuqje.

Escherichia coli

Numri vjetor i vdekjeve: 950,000

E.coli gjendet në mjedisin, ushqimet dhe zorrët e njerëzve dhe kafshëve.

Disa lloje të E.Coli mund të shkaktojnë diarre, ndërsa të tjerët shkaktojnë infeksione të traktit urinar, sëmundje të frymëmarrjes dhe pneumoni.

Shenjat paralajmëruese: diarre, ngërçe dhe herë pas here ethe.

Streptocoçus pneumoniae

Numri vjetor i vdekjeve: 829,000

Streptocoçus pneumoniae shkakton infeksione pneumokokale të cilat më së shpeshti shkaktojnë infeksione të veshit.

Në raste më serioze mund të shkaktojë pneumoni, bakteremi ose meningjit .

Shenjat paralajmëruese:: temperaturë e lehtë, dhimbje trupi ose dhimbje koke.

Klebsiella pneumoniae

Numri vjetor i vdekjeve: 790,000

Klebsiella është një bakter i zakonshëm që jeton në zorrë por në raste të vëçanta mund të bëhet e vështirë për t’u luftuar me antibiotikë të zakonshëm.

Mikrobet mund t’ju japin pneumoni, të infektojnë plagën ose gjakun tuaj dhe të shkaktojnë probleme të tjera serioze.

Shenjat paralajmëruese: dhimbje gjoksi, vështirësi në frymëmarrje dhe të dridhura.

Pseudomonas aeruginosa

Numri vjetor i vdekjeve: 559,000

Pseudomonas është një lloj bakteri që gjendet zakonisht në mjedis, si në tokë dhe në ujë.

Përhapet përmes kontaktit me ujin e ndotur dhe në spitale përmes pajisjeve mjekësore të kontaminuara.

Mund të shkaktojë infeksione në gjak, mushkëri (pneumoni) ose pjesë të tjera të trupit pas operacionit.

Shenjat paralajmëruese: kollitje e tepërt, gjithashtu mund të hasim problem në mushkëri.

Related posts

Përfitimet e mrekullueshme që do të keni për shëndetin, nëse bëni shëtitje në mot të ftohtë

admin

Çaji i gjelbër ul rrezikun që të prekeni nga disa lloje të kancerit

rezart morina

Ushqyes i mirë i lëkurës, zemrës dhe enëve të gjakut, zbuloni vetitë e rrushit

rezart morina