RTV AHIRETI
Shëndetësi

Këto produkte ushqimore nuk kanë afat skadence

keto-produkte-ushqimore-nuk-kane-afat-skadence

Mund të qëndrojnë prej vitesh në dollapin tuaj dhe sërish mund t’i konsumoni.

Ne ju tregojmë se cilët janë pesë nga produktet kryesore që nuk njohin datë skadence.

Kripa
Në fakt është një mineral dhe jo nëj produkt për këtë arsye edhe nuk prishet, gjithmonë nëse qëndron larg lagështirës.

Uthulla
Uthulla gjithashtu nuk njeh datë skadence, por për të mbijetuar duhet t’i plotësoni disa kushte. Vendoseni në një enë qelqi, larg dritës dhe të ngrohtës.

Qumështi pluhur
Qumështi pluhur i përpunuar mund të ruhet për një kohë të gjatë dhe mbeten të pandryshuara velerat e tij ushqimore.

Orizi
Nëse rruhet në një vend të sigurt, larg insekteve produkti nuk njeh datë skadence.

Likeret e ndryshme
Ato nuk skadojnë për shkak të përbërjes së alkoolit. Në këtë mënyrë bakteret shkatëruese i qëndrojnë.

Related posts

Arsyeja pse s’duhet ta vendosni shalqirin në frigorifer

admin

30 minuta në telefon në javë mund të rrisë rrezikun e tensionit të gjakut

admin

Nuk do ta besoni, por ky zakon i përditshëm shkakton variçe në këmbë

admin