RTV AHIRETI
Shëndetësi

Këto ushqime në dietën tuaj reduktojnë dukshëm stresin

keto-ushqime-ne-dieten-tuaj-reduktojne-dukshem-stresin

A janë situatat stresuese një zgjidhje në jetën tuaj? Mund të përpiqeni të relaksoheni duke i kushtuar vëmendje dietës suaj. Ka ushqime që mund t’ju bëjnë pak më të stresuar. Cilat janë ato?

Ushqime të pasura me vitaminë C. Ndërmjet ndihmës për të luftuar sëmundjet dhe parandalimin e infeksioneve, vitamina C rrit mirëqenien tonë të përgjithshme në shumë mënyra. Për shembull, duke reduktuar stresin.

Çokollate e zezë. Sipas hulumtimeve, ngrënia e çokollatës së zezë (me moderim) mund të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin e trurit, duke përfshirë ndihmën për të reduktuar stresin. Duhet të ketë 70% kakao.

Matcha. Është i pasur me minerale, vitamina dhe antioksidantë. Dhe falë niveleve të larta të theaninës, kjo është treguar të ketë një efekt pozitiv në reduktimin e stresit dhe ankthit.

Manaferrat. Të gjithë antioksidantët në manaferrat mund t’i japin trupit tuaj një shtysë shtesë për të luftuar stresin.

Avokado. Avokadot janë të pasura me vitamina, kalium dhe acide yndyrore. Dhe si boronica, ato janë një burim i shkëlqyer i antioksidantëve, të njohur për të ndihmuar në neutralizimin e radikaleve të lira dhe për të mbështetur shëndetin e trurit.

Çaj menteje. Kur pimë çaj menteje, ndihemi sikur po transportohemi direkt në një banjë. Midis aromës së mentes dhe shijes freskuese, ajo na jep një ndjenjë të përgjithshme qetësie. Dhe mentoli në barishte dihet se është një relaksues i muskujve, i cili mund të na ndihmojë të ndjejmë mirëqenie në situata stresuese.

Perime me gjethe. Zarzavatet me gjethe përmbajnë folate, e cila prodhon dopaminë (një hormon që nxit kënaqësi). Pra, rezervoni me spinaq, lakër jeshile ose çfarëdo perime që keni vëmendje!

Asparagus. Një mënyrë tjetër për të marrë më shumë folate kundër stresit në dietën tuaj është me shpargu.

Arra. Arrat janë të mbushura me antioksidantë, zink dhe yndyrna të shëndetshme, të gjitha këto janë të mira për të ndihmuar trupin tuaj të marrë lëndët ushqyese që i nevojiten.

Related posts

Vitaminat që veprojnë më mirë në luftën kundër stresit

rezart morina

Kujt i bën mirë kafeja dhe si duhet pirë

admin

Patatja e ëmbël ndihmon në reduktimin e rrudhave

rezart morina