RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

KFOR-i flet për incidentin në Zubin Potok: Ndodhi nga persona të panjohur dhe të armatosur – jemi duke hetuar rastin

kfor-i-flet-per-incidentin-ne-zubin-potok:-ndodhi-nga-persona-te-panjohur-dhe-te-armatosur-–-jemi-duke-hetuar-rastin

Të shtëna me armë zjarri kanë ndodhur mbrëmë në afërsi të patrullës së KFOR-it në Zubin Potok.

KFOR-i konfirmoi mbrëmë se “ka dëgjuar dhe ka parë” të shtëna në afërsi të një patrulle të tij në njëren nga katër komunat e banuar me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Misioni i NATO-s në Kosovë, në një përgjigje për Telegrafin ka bërë të ditur se është duke e hetuar këtë incident, dhe konfirmoi se i njëjti ka ndodhur nga persona të panjohur të cilët kanë qenë të armatosur.

“KFOR-i është duke hetuar një incident indirekt zjarri i cili ndodhi më 25 dhjetor në afërsi të patrullës së KFOR-it. Incidenti nga persona të panjohur të armatosur ndodhi në zonën e Zubin Potokut. Nuk ka të lënduar apo dëme materiale dhe po punohet për zbardhjen e të gjitha fakteve”, thuhet në përgjigjen e KFOR-it.

KFOR ka theksuar se është e rëndësishme që palët të shmangin çdo retorikë që mund të shkaktoj tensione dhe të përshkallëzoj situatën.

“Duke qenë se janë planifikuar takime ndërmjet të gjitha palëve, është e rëndësishme që të gjithë të përfshirët të shmangin çdo retorikë apo veprim që mund të shkaktojë tensione dhe të përshkallëzojë situatën.

Ne presim që të gjithë akterët të përmbahen nga shfaqjet provokuese të forcës dhe të kërkojnë zgjidhjen më të mirë për të garantuar sigurinë e të gjitha komuniteteve. Ne i nxisim të gjitha palët që të ndihmojnë në sigurimin dhe lirinë e lëvizjes në Kosovë dhe të parandalojnë narrativat mashtruese që të ndikojnë në procesin e dialogut”, kanë deklaruar nga KFOR-i për Telegrafin.

KFOR ka shtuar se komandanti i këtij misioni të udhëhequr nga NATO vazhdon të mbështesë dialogun për të gjetur një marrëveshje për të zbutur tensionet në veri të Kosovës, duke theksuar se “ai mbetet në kontakt të ngushtë me të gjithë ata që janë përfshirë në këtë proces”.

“KFOR-i ka shtuar praninë dhe patrullimet e tij gjatë muajve të fundit. Ne mbetemi vigjilentë dhe plotësisht të aftë për të përmbushur mandatin tonë sipas Rezolutës 1244 të vitit 1999 për të gjitha komunitetet në Kosovë. Zgjidhjet duhet të kërkohen përmes dialogut”, thuhet në përgjigjen e tyre.

Mediat serbe raportuan të dielën mbrëma se rreth orës 19:45 janë dëgjuar shkëmbime zjarri në Zubin Potok, dhe se të shtënat kanë ndodhur pasi Policia e Kosovës “ka dashur të heqë njërën nga barrikadat” në këtë komunë në veri të Kosovës.

Related posts

UNHCR: Numri i refugjatëve të zhvendosur me forcë arrin në mbi 100 milionë

admin

Deputetja e parë në botë me Sindromën Down zgjidhet në Spanjë

admin

Burkina Faso kërkon largimin e ushtarëve francezë nga vendi

admin