RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kievi nis eksportin e grurit përmes porteve kroate

kievi-nis-eksportin-e-grurit-permes-porteve-kroate

Kievi ka filluar eksportin e grurit përmes porteve kroate, tha të enjten ministrja ukrainase e Ekonomisë, Yulia Svyridenko.

Svyridenko dhe kryeministri kroat, Andriy Plenkovich diskutuan eksportet e grurit ukrainas, gjatë një takimi dypalësh në samitin e Nismës së Tri Deteve, në Bukuresht.

“Gruri ukrainas tashmë është eksportuar përmes porteve kroate”, tha Svyridenko.

“Megjithëse kjo rrugë është e përshtatshme, ajo tashmë është e njohur… Ne besojmë se kjo rrugë logjistike do të luajë një rol të rëndësishëm në tregtinë dypalëshe midis vendeve tona edhe pas luftës”, shtoi ajo. /atsh

Related posts

Pas takimit me Lajçakun, deklarohet presidenti i Serbisë

admin

Gjashtë të vdekur pas fundosjes së anijes me migrantë në Francë

rezart morina

Sveçla konfirmon se ka filluar largimi i disa barrikadave në veri, thotë se 11 qytetarë janë lënduar mbrëmë

admin