RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina bën thirrje për ‘përmbajtje’ në konflikt

kina-ben-thirrje-per-‘permbajtje’-ne-konflikt

Kina reagon për konfliktin Izrael-Iran gjithashtu, por nuk i ka dënuar sulmet.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën, Kina tha se ishte “thellësisht e shqetësuar për përshkallëzimin aktual”, duke shtuar se u bëri thirrje “palëve përkatëse të qëndrojnë të qetë dhe të përmbajtur për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve”.

Kina ka lidhje të ngushta diplomatike dhe ekonomike me Iranin – dhe SHBA-të javën e kaluar i kishin bërë thirrje Pekinit që t’i kërkonte Teheranit të mos niste një sulm hakmarrës ndaj Izraelit.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë kishin thënë privatisht se nuk kishin parë asnjë provë se Kina kishte ushtruar presion ndaj Iranit, sipas një raporti nga Financial Times.

Related posts

Erdoğan niset drejt Uzbekistanit për të marrë pjesë në Samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait

admin

Izraeli ndalon 690 pacientë që të udhëtojnë jashtë vendit për trajtim

admin

Komandanti i KFOR për median turke: Jemi të gatshëm për çdo lloj kërcënimi për Kosovën

admin6