RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina i kërkon SHBA-së “të qetësohet” lidhur me balonat e saj

kina-i-kerkon-shba-se-“te-qetesohet”-lidhur-me-balonat-e-saj

Kina ka kërkuar trajtimin “me mendje të ftohtë” të një mosmarrëveshjeje mbi një balonë gjigante kineze që ka qarkulluar ditëve të fundit në hapësirën ajrore të SHBA-së.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, anuloi një vizitë në Pekin, duke thënë se prania e balonës “mbikëqyrëse” ishte “një akt i papërgjegjshëm”.

Më vonë, SHBA-ja raportoi një balonë të dytë kineze që lundronte mbi Amerikën Latine.

Kina shprehu keqardhjen për balonën mbi SHBA, duke thënë se ishte një aeroplan i motit që ishte hedhur në rrugë të gabuar. Ajo u pa për herë të fundit në Misuri dhe pritet të arrijë në bregun lindor të Amerikës pranë Carolinas këtë fundjavë, raportoi BBC-ja të shtunën

SHBA-ja ka vendosur të mos e rrëzojë balonin për shkak të rrezikut të rënies së mbeturinave.

Incidenti vjen në mes të tensioneve të tensionuara mes SHBA-së dhe Kinës.

Në një deklaratë të shtunën, ministria e Jashtme kineze tha se Pekini “kurrë nuk ka shkelur territorin dhe hapësirën ajrore të ndonjë vendi sovran”.

Ajo tha se zyrtari i saj i lartë i politikës së Jashtme Wang Yi e kishte diskutuar incidentin me Blinkenin përmes telefonit, duke theksuar se mbajtja e kanaleve të komunikimit në të gjitha nivelet ishte e rëndësishme, “veçanërisht në trajtimin e disa situatave të papritura në një mënyrë të qetë dhe të besueshme”.

Wang akuzoi disa politikanë dhe media në Shtetet e Bashkuara për përdorimin e incidentit “si një pretekst për të sulmuar dhe njollosur Kinën”.

Sipas zyrtarëve amerikanë, bolona fluturoi mbi Alaskë dhe Kanada përpara se të shfaqej mbi shtetin amerikan të Montanës, i cili është shtëpia e një numri qendrash të ndjeshme raketore bërthamore. /koha

Related posts

Polonia merr rol kyç në luftën e Rusisë ndaj Ukrainës

admin

Zyrtari i OKB-së kërkon hetim për abortet e detyruara në Nigeri 

admin

Policia largon barrikadat e vendosura në Leposaviq

admin